Egleskoka emuārs

Aiz mākoņiem spīd Saule. Vienmēr.

Jauna metode budžeta plānošanai

Autors egleskoks @ 3 decembris, 2008

Kautrīgi piedāvāju savu variantu valsts budžeta plānošanai: lai katrs nodokļu maksātājs pats varētu izvēlēties, kurai ministrijai un nozarei un cik maksāt, norādot, kādiem nolūkiem tērējama nauda. Sanāktu visreālākā tiešā demokrātija. Varu saderēt, ka izglītības, labklājības un iekšlietu ministrijas peldētos naudā, tāpat varbūt arī satiksmes ministrija.

Ja kādam no ministriem sanāktu nesmukums, vai notiktu kārtējais skandāls ar neizdarībām un paviršībām valsts funkciju izpildē, tas automātiski nozīmētu finansiālas sekas, kas savukārt tautas kalpus uzturētu formā. Ļoti laba atgriezeniskā saite, kuras pašreizējos valsts iekārtas apstākļos ļoti trūkst.

Protams, katras valsts iestādes vissīkākie tēriņi būtu jāpublicē internetā, ar atbildīgo uzvārdiem par iepirkumiem. Pietiktu vienkārši ar noskanētiem čekiem. Nekādas atrakstīšanās “1000 ls reprezentācijas izdevumiem” garā, visu pa punktiem. Galu galā, ja es uzturu savu valsti, tad vismaz gribu zināt, cik tas maksā.

Tiešā demokrātija strādā ļoti labi. Un neko īpašu tās realizācijā nevajag, mūsdienās tas ir tehniski vienkārši izdarāms, jo pamatuzdevums ir pietiekoši ātri savākt pietiekamu daudzumu informācijas no cilvēkiem. Piemēram, ja jau tautas kalpi ir jāizvēlas balsojot, tad balsot var visa gada garumā. Uzskatāms politiķa novērtējums tautas acīs :)

——————————

2010. gads. 20. februāra “Sestdienā” publicēta intervija ar Andri Šķeli. Viens no viņa priekšlikumiem ir ar deklarāciju palīdzību dot iedzīvotājiem iespēju vienu procentu no savas nodokļu naudas novirzīt jebkurai sabiedriskai organizācijai, sākot no politiskām partijām un beidzot ar makšķernieku biedrību. Principā tā pati ideja, tikai krietni atšķaidīta, taču ir iesākums un mazs solītis pareizajā virzienā :)

Līdzīgi ieraksti

9 komentāru ierakstam uz “Jauna metode budžeta plānošanai”

 1. bratank teica:

  Arī tavus tēriņus tad vajag publicēt – turklāt arī tev pašam blogā ir atsevišķa sadaļa jāievieš, lai mēs visi zinātu ko tu ēd, kur pērc , par ko maksā un cik – sāc – rādi piemēru.

 2. Priedeskoks teica:

  Varu piebilst, ka apzināt vidusslāni – uzņēmumus un mājsaimniecības ar pamatienākumiem un pamatīpašumu (kas nodrošina eksistenci ilgtermiņa), kuram nav kredītsaistību – tātad tie ir neatkarīgāki par citiem un mierīgāki – nolūkā izveidot jaunu pilsonisku partiju būtu īstais laiks.
  Arī politiķus var pavērtēt biznesu un saistību kontekstā, paziņu, radu kontekstā – tāds ekonomiski politiskais ģeneoloģiskais koks sanāktu – būtu interesanti apskatīt. Noteikti – katrs to veido pats par saviem biznesa partneriem, pārsvarā tur galvā, bet publiski Lato Lapsas līdzīgā veidā tādu “Atlantu” internetā un papīra veidā būtu vērtīgi apskatīt un ņemt vērā vēlēšanās

 3. Priedeskoks teica:

  He, he, kā smejies: ievadi kā draugos – Politiķi/Personu/Jur.personu_1 un Politiķi/Personu/Jur.personu_2 – tev parāda ar bultiņām – caur kādām personām un struktūrām tie ir un arībija (!) saistīti :D

 4. egleskoks teica:

  Amīšu netā bija kaut kas līdzīgs: ievadi kādu uzņēmumi, apskaties tā īpašniekus/vadītājus, caur tiem atkal atrodi viņu citus īpašumus, un saistību ar citiem cilvēkiem. Interesanti žurnālistiem.

 5. Janeks teica:

  Kaut kur kaut ko tml. dzirdēju/lasīju, ka tas pat kaut kur netālu (vai tik ne Skandināvijā) darbojas. Tiesa gan tie bija kaut kādi varianti vairāk saistīti ar skolām vai bērnu dārziem pašvaldību līmenī.

 6. egleskoks teica:

  Princips droši vien tas pats” tīklveida struktūru atainojums :D

 7. Priedeskoks teica:

  Interesanti uzņēmējam, kurš grib slēgt darījumu ar uzticamu partneri (nesasmērējušos), tādu, kuram ir pareizi kontakti, vēlētājiem interesanti – vai tas ir tas par kuru balsot. Arī tagad, piemēram – paskaties visu saeimu “pa galviņām” +pilsoņu reģistru+kurš kuram sieva,brālēns,…,kāds kuram uzņēmumu reģistrā pieder uzņēmums. Papildu slānis – vēsturiskais – kurš kuram tēvs, vectēvs, vecvectēvs – kāda saistība bijusi, ko padomju laikā darīja. Tad Latvijas “bezēnu” ekonomika būs kā uz delnas.

 8. egleskoks teica:

  Būs gan. Kādreiz 19. gs. bija viens labs advokāts, kuram bija ideja sekojoša: aizklātas vēlēšanas ir negodīgas; un demokrātija ir negodīga, jo tā ir vairākuma tirānija gadījumā, ja vairākumam vienmēr taisnība. Godīgāka ir republika, kur taisnība ir likumam, kam jābūt saskaņotam ar citiem likumiem.

 9. Par ko balsot Rīgā? (atšķirīgais, mazliet jocīgais un pēdējais video) teica:

  Sveiciens!

  Lai arī ar milzīgām pūlēm, tomēr mums izdevās beidzot uztaisīt arī pēdējo priekšvēlēšanu rulli. Nav jau nekas pārāk dižs, bet vismaz tas atšķiras (kaut vai dēļ humora) no mūsu iepriekšējiem darinājumiem:

  http://www.youtube.com/watch?v=OXByBm6O0L4

  Veiksmīgu dienu!

  P.S. Visiem, kas atbalsta, būtu lūgums to izplatīt arī tālāk.
  :) )

  Ar cieņu,
  Jānis Riņķis,
  SIA “PR Holding” valdes priekšsēdētājs

  Tālrunis: +371 28607446
  E-pasts: janis.rinkis@prholding.lv
  Skype: janis.rinkis
  Internets: http://www.prholding.lv
  Twitter: http://twitter.com/PRHolding

Atstāt atbildi

* Nokopējiet paroli:

* Un ierakstiet to šajā laukā:

XHTML: Drīkst izmantot šādus tagus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 
GoStats.com — Free hit counters
 
Hostings, virtuālo serveru noma, domēnu reģistrācija