Egleskoka emuārs

Aiz mākoņiem spīd Saule. Vienmēr.

Vai vīngliemeži kļūs par Latvijas eksportpreci?

Autors egleskoks @ 14 decembris, 2009

Īpatnēja ziņa Dienas Biznesā: kāds gatavojas organizēt vīngliemežu (Helix pomatia) eksportu no Latvijas. Kuldīgā jau esot atvērta audzētāju skola.

Parka jeb īstais vīngliemezis (Helix pomatia)

Parka jeb īstais vīngliemezis (Helix pomatia)

Vispār laba doma. Daļā Latvijas, kur augsnē ir daudz kalcija, tie ir uzmācīgi kaitēkļi, kas kāpostus un citus dārzeņus noēd pa tīro. Un labi vairojas, neskatoties uz centieniem šamējos iznīdēt. Tātad audzēšanai labvēlīgi apstākļi. Pats esmu pieredzējis šādu “kariņu” savā nelielajā dārzā.

Ja lietuvieši vīngliemežus iepērk par 50 santīmiem kilogramā, tad gan jau mūsējie lētāk par 40 diez vai maksās. Maziem bērniem būs, ko darīt vasarā, ja citādi nevarēs piepelnīties.

Deviņdesmito gadu sākumā, kad vēl studēju, fakultātē par šotēmu dzirdēju diskusijas: jāskatās, vai tikai pēc spēcīgas aplasīšanas neiznīks. Toreiz vienu gadu atļāva eksportēt 20 tonnas. Acīmredzami, neiznīka.

Kaut kad pavasarī nejauši uzdūros publikācijai internetā, saskaņā ar kuru Latvijā esot vairāki simti zemnieku saimniecību, kas audzē vīngliemežus. Nezinu, taču līdz šim kaut kā nav nācies dzirdēt. Teorētiski, vīngliemeži ātri vairojas, jo ir hermafrodīti, ātri aug (ņemams izmērs jau otrajā gadā) un ēd augus, ko cilvēki nevar ēst. Un dabisko ienaidnieku arī neesot pārāk daudz.

Lai nu izdodas iecere. Mazāk par 100 tonnām starptautiski nevarot pārdot…

Līdzīgi ieraksti

 • Nav līdzīgu ierakstu

3 komentāru ierakstam uz “Vai vīngliemeži kļūs par Latvijas eksportpreci?”

 1. VS teica:

  Vīngliemežus Latvijā iepērk jau pasen (gadus 10 vismaz) pēc tam tie jau saldētā veidā pamet valsti. Jā kāds grib šos tirgot prom no Latvijas tad piebildei lai tos eksportētu vispirms sūti grūti jāizsit kvotas ES. Interesanti par to Kuldīgas skolu. Ļautiņi karo dārzos ar šiem “grauzējiem” – bet Kuldigā māca kā tos vairot.

 2. egleskoks teica:

  Interesanti, kāpēc tās kvotas pastāv? Laikam būs pārprodukcija, un vecās ES valstis (droši vien Francija, Itālija) cenšas aizstāvēt savu tirgu. Domāju, mēs viņus varētu izkonkurēt viegli vien, ja tik būtu vienādi noteikumi. Ar poļiem gan būtu jāpacīnās.
  Principā, tas gliemis ir olbaltumvielu avots, pie kam diezgan lēts, ja lielā daudzumā pieejams. Ja tikai neizplatītu parazītus, varētu cūkām un vistām dot iekšā lopbarībā.

 3. 2matter-of-fact teica:

  2stinging…

Atstāt atbildi

* Nokopējiet paroli:

* Un ierakstiet to šajā laukā:

XHTML: Drīkst izmantot šādus tagus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 
GoStats.com — Free hit counters
 
Hostings, virtuālo serveru noma, domēnu reģistrācija