Egleskoka emuārs

Aiz mākoņiem spīd Saule. Vienmēr.

Piecu mērkaķu tradīcijas

Autors egleskoks @ 21 jūlijs, 2009

Šodien uzskrēju virsū vienam izcili labam pastāstam par pieciem mērkaķiem. Stāsts ir pelnījis, lai to atstāsta pilnībā. Derētu uzzināt autoru, taču stilistiski izskatās, ka tulkots no krievu valodas :)

===================================

Eksperiments

Ņemam metāla būri. Pie būra griestiem piekarinām banānu, zem viņa noliekam kāpnītes un ielaižam būrī piecus mērkaķus. Paiet kāds laiciņš un mērkaķiem sagribas ēst. Drošākais kāpj pa kāpnēm mēģinot aizsniegt banānu. Te jāņem ugunsdzēsēju šļūtene un jāuzlaiž pamatīga auksta ūdens duša drosminiekam. Tiek, protams, arī pārējiem. Mērkaķi šokā. Sēž un skatās. Paiet kāds laiciņš- bet ēst  gribās. Un  drosminieks mēģina laimi vēlreiz. Atkal auksta ūdens strūkla. Bet jestrais nemiera gars vēl aizvien nespēj rimties un pēc laiciņa mēģina atkal. Vēl viena ūdens strūkla. Tā akārtojam vairākas reizes. Beidzas ar to, ka pārējie mērkaķi drosminieku vienkārši banāli piekauj, līdzko tas uzdrošinās rāpties pēc barības. Tagad miers. Visi pieci mērkaķi izsalkuši, bet tikai sēž un skatās uz banānu.

Nomainām vienu mērkaķi pret citu, no ārpuses. Paiet kāds laiciņš - jaunais neiztur – kāpj pēc banāna. Pārējie mērkaķi norauj šamo zemē un iekausta. Tagad  atkal nomainām mērkaķi. Bez pieredzes. Atkal paiet laiks – jaunais mērkaķis izsalcis rāpjas pēc banāna. Pārējie šamo atkal norauj un piekauj. Pēc laika jaunais mērkaķis izsalcis atkal  lien pēc banāna. Pārējie šo novelk lejā un nežēlīgi piekauj. Pie kam visnežēlīgāk sit tas, kuram nebija pieredzes ar ūdens strūklu. Tā mainām mērkaķus, līdz no “vecajiem” nav palicis neviens ar ūdens dušas pieredzi. Pēdējais jauniņais izsalkumā rāpjas pēc banāna. Pārējie viņu piekauj līdz nāvei.

Rezultātā būrī  sēdēs pieci izsalkuši mērkaķi un  blenzīs uz banānu, bet neuzdrošināsies to paņemt. Kāpēc? Nevienam no šiem taču nav sāpīgās pieredzes ar ūdens dušu.

Vienkārši tāpēc, ka tā te pieņemts. Pie pieciem mērkaķiem.

Līdzīgi ieraksti

 • Nav līdzīgu ierakstu

5 komentāru ierakstam uz “Piecu mērkaķu tradīcijas”

 1. Tina teica:

  Nu – thanks.Jūtos pagodināta.:)))

 2. egleskoks teica:

  Tehniskā valodā šo parādību laikam sauc par “meme”. Līdzīgs bija pastāsts par amerikāņu kosmosa kuģa starta dzinējiem – to diametru ierobežoja tuneļu diametrs, caur kuriem tie jāved, savukārt tuneļu diametrs ir atkarīgs no sliežu platuma, kas savukārt nācis no 17.-18.gs anglijas ogļraktuvju sliežu platuma, kas savukārt vēl no Romas laikiem ir tik plats, lai varētu braukt rati, ko velk 2 blakus iejūgti zirgi. Space Shuttle diametrs mērāms zirgu pakaļu platumos :) )

 3. » Blog Archive » „Krīzes banāns” jeb, apzinoties analoģiju… teica:

  [...] No: http://egleskoks.wordpress.com/2009/07/21/piecu-merkaku-tradicijas/ [...]

 4. Artūrs teica:

  Pirmajā mirklī tiešam izskatās saistoši un kā analoģiju avots. Tomēr
  stāsta turpinājums cilvēku gadījumā ir mēģinājums kopā bēgt, vai ēst vienam otru (arī grupās). Cilvēku gadījumā lineāri nekas nesanāks un šis murgs ilgi neturpināsies. Manuprāt uz cilvekiem nav pārnesams, tādēļ arī mazāk saistošs. Turklāt nekādu līdzību ar saeimu vai ministru kabinetu, drīzāk jau ar ierrēdniecību. Tomēr velkot paralēles ir jāatceras, ka reālais varas nesējs atrodas ārpusē un nemitīgi uzrauga m ā k s l ī g i veidoto situāciju, ka piederība grupai labumu nedod.
  Mērkaķu gadījumā bads dara savu, paliek viens nenosistais un izvārgušais, un tas jau nu sniegsies pēdējiem spēkiem pēc banāna, jo nebūs vairs, kurš par to sit.
  Ja ir interese analizēt reālas slēgtās ekonomiskās grupas, var sākt ar Latvijas zvērinātajiem revidentiem, un arī ar tiem, kas ir starpnieki starp tirdzniecības vietām un bankām (t.s. “akvāriji”) elektroniskajos norēķinos.

 5. Māris teica:

  Vajag drusku pielietot iztēli, lai to pārnestu uz cilvēkiem. Un tad var saskatīt līdzību ar, piemēram, šādiem gadījumiem: http://www.smithsonianmag.com/people-places/john.html , http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/2065320/Airport-staff-stop-passenger-boarding-for-wearing-Transformers-T-shirt.html .

  Manuprāt, tur ir jāpieskaita arī tā epopeja ar šo dzejoli: http://www.dziesmas.lv/index.asp?page=lyrics&id=1395 un šo brutālo ( http://en.wikipedia.org/wiki/Brutalism ) siltumnīcu: http://www.gaismaspils.lv/gp/index.php .

Atstāt atbildi

* Nokopējiet paroli:

* Un ierakstiet to šajā laukā:

XHTML: Drīkst izmantot šādus tagus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 
GoStats.com — Free hit counters
 
Hostings, virtuālo serveru noma, domēnu reģistrācija