Dod man visu pasauli plus 5%
Autors egleskoks @ 7 februāris, 2009
“Dod man visu pasauli plus 5%” ir uzskatāms pastāsts par to, kā darbojas augļošana un mūsdienu naudas sistēma. Slavējami, ka cilvēki (konkrēti, Jūlija Dobrovoļska) ir pārtulkojuši šo rakstiņu, kas būtu iekļaujams katras pamatskolas kursā.
Tiem, kas grib iet dziļāk, un mēģina saprast, ko darīt, varu ieteikt ielūkoties Margrit Kennedy websaitā.
9 februāris, 2009 16:02
Izlasīju tulkojumu. Labs teksts. Jāveido tipa pašpietiekamas komūnas, kas izplatās kā sērga, neviens vairs naudu nelieto un bankas nobeidzas ? Tad vajag sākumā sapirkt mežu un laukus uz parāda. Mežā varēs dzīvot, ēst sēnes, pļavās diet
9 februāris, 2009 23:30
Viss ir iespējams
19 februāris, 2009 10:14
TVNET-ā rakstā (“Kalvīša ģēnijs atklājas vienā rindkopā NRA” http://www.tvnet.lv/zinas/tvnetviedoklis/article.php?id=583337), kurā apcer Kalvīša viedokli un izteikumus ir arī šāds, idejiski tuvs komentārs, citeju:
“JanisTPirms
Kā atrisināt finanšu krīzi pasaulē?
Tas ir elementāri, tikai neviena valdība tam nepiekritīs, jo negrib zaudēt varu un bagātības.
1 – nekādu naudas aizdevumu uz %, vai arī visi % iet valsts budžetā.
2 – aizdot tikai dabā pastāvošu naudu, nevis plānotos ieņēmumus, kā to dara bankas.
3 – nauda ir valsts monopols, tas nozīmē valsts un nevis privātbankas kontrolē tās plūsmu, investīcijas u.c.”
Manuprāt skaidri un vienkārši izteiktas domas. Tam pretī stāv ne jau valdības, bet cilvēka mantkārība un negausība, pēc formulas: “gribu, uzreiz, visu”. Pieticība, taupība, godīgums, tikumība, nesavtīgums ir lamuvārdi patērētāju sabiedrībā, bet bez tiem veselīga sabiedrība nav iespējama. Arī ekonomiski veselīga. Tātad veselīga sabiedrība NAV patērētāju sabiedrība. Patērēšanas un lietu kults, kurš šodien valda, ir sabiedrības slimība.
Citātā ir divi absolūti: valdība un valsts. Tautvaldība ir sasniedzama tikai tā, ka mēs katrs sevī izravējam ar saknēm to, ka valsts un es tās ir atšķirīgas lietas. Tālāk ir jāapvienojas. Te būtu positīvi tas, ka katrs latvietis būtu partijā – vienalga kādā – galvenais, ka aktīvs – gatavs, vismaz izteikt publiski savu argumentēto viedokli. Interešu grupas, partijas, “nevalstiskās organizācijas”, kuras pārstāv biedru, nevis naudas devēju intereses – tas ir likumīgs ceļš uz savas sabiedrības pārvaldīšanu. Sākumā sekojam katram pārvaldes (pašvaldības, valsts) solim un vērtējam publiskajā telpā, pētām un sekojam līdzi uzņēmēju un valsts amatpersonu saistības. Tas prasa laiku domai galvā, izglītību, tehniskas iemaņas un nedaudz līdzekļu, arī ģimenei, uzņemējdarbībai izglītībai, karjerai atrautu laiku. Tomēr visa pamats ir ilgstoši eksistējošas un uz aktīvu rīcību spējīgas domubiedru grupas, kuras nav atkarīgas no citu ideju un uzskatu paudēju materiālajiem līdzekļiem. Sākotnēji grupai tās saliedētības labā ir jābūt nelielai, lai tajā “neiefiltrētos provokatori=patērētāji, lautai un gaišajai idejai naidīgi elementi”. Pētīsim mūsdienās ilstoši eksistējošas veselīgas sabiedrības, to tapšanas vēsturi un metodes!
12 janvāris, 2022 23:29
2umbrellas…
…